Druhá cesta ke štěstí: sebeúcta

Znáte své pravé já?

Vaše osobnost je výsledkem toho, jak vás vnímají druzí. Pravé já se nachází právě za touto oponou názorů od rodičů, sourozenců, učitelů, kamarádů a ostatních lidí, které jste v životě potkali. Venku je vaše osobnost, uvnitř je pravé já.

Osobnost si hraje na poli strachu, kdežto pravé já si hraje v zahradě štěstí. V této zahradě je studna a v té studni je nevyčerpatelný zdroj štěstí. Znáte cestu k této studni?

Osobnost se utváří tím, že se ztotožňujete s vnějšími věcmi – lidmi, událostmi, situacemi, věcmi. Např. se snažíte získat peníze a myslíte, že vám přinesou štěstí. Bohatství a vlastnictví věcí silně ovlivňují vaši představu o sobě. Osobnost touží po uznání od druhých a kritika ji velmi oslabuje.

Naopak pravé já se ztotožňuje pouze s vlastními prožitky. Je spojeno se vším, co existuje. Nemá žádné limity. Je nekonečně kreativní. Nezná strach a má odvahu riskovat. Jeho záměry jsou tak mocné, že dokážou řídit synchronicitu v životě.

Chcete vše naplno prožívat svobodně, s radostí, hojností a pocitem naplnění? Začněte objevovat své vnitřní JÁ. Právě uvnitř sebe naleznete své vlastní touhy, které vás touto cestou povedou. Když nevíte, kdo jste, plně lpíte na vlastním egu. A to je ve skutečnosti dost nejisté. Je totiž zvyklé na chválu, kontrolu, bezpečí a moc. Bez těchto berliček se cítí ztracené a dostává strach. Ego je pro život NEJISTÉ. Pokud se ho držíte zuby nehty, vydáváte se tak na milost i nemilost každému cizímu člověku. Lichotky vás učiní šťastnými a nemilými poznámkami se cítíte dotčení. Vidíte, že pod nadvládou EGA nikdy nedosáhneme pocitu klidu, štěstí a spokojenosti.

Ale pozor, EGO se jen tak nevzdává

Začnete-li hledat své vnitřní JÁ, ego vám začne bránit v posunu. Pomalu cítí svoji záhubu. Pravé bytí ale přináší to, po čem ego tolik touží. Klid, spokojenost, pocit naplnění. Ego jde pouze špatnou cestou. Jak mu ukázat tu pravou?

  • všímejte si všeho, co děláte
  • všímejte si, zda vás snadno rozhodí kritika druhých
  • vzpomínky a křivdy z minulosti vás vedou k tomu, že jim přikládáte velký význam

Vědomá pozornost má léčivou sílu. Nebraňte se negativním pocitům, které se dostaví. Uvědomte si je a nechte je odejít. Pokud přetrvávají, použijte techniky emoční svobody EFT. Když vzpomínáte na minulé křivdy, ujišťujete sami sebe, že už se to nesmí nikdy stát. Tím vnášíte minulost do přítomnosti. Neodstraníte hrozbu dalších bolestivých prožitků. Minulost se vás snaží doslova lapit. Kdyby ego kráčelo po správné cestě, nevláčeli byste sebou batoh plný negativních vzpomínek.

“ Ego často odhaluje pocity nejistoty z minulosti a přidává k nim vzpomínky na pěkné věci, protože vám chce vnutit určitou iluzi. Chce vás přesvědčit, že budete dokonalí. Podíváte se do zrcadla a spatříte samé příjemné věci a nic nebude špatně. Paradoxní je, že honbou za ideálem stále více ztrácíte své pravé já, které je už ve své podstatě ideální.“

CHOPRA D., 7 klíčů ke štěstí, 2009

Jakmile naleznete své vnitřní já, začnete jen být. Nemusíte o nic usilovat. To neznamená, že zamrznete na místě. Máte-li záměr, získáte úplně všechno.

Začněte žít v bdělé pozornosti a buďte trpěliví. Čím bude proces hlubší, tím bude váš život snazší, uvolněný a radostný. Že vám to jde, poznáte podle náhod a synchronicity, kterou kolem sebe uvidíte.

Když jsem byla na workshopech hlubinné imaginace a setkávala se se svým vnitřním já, děly se mi pak v životě alespoň 10 dní samé zázraky. Ráda bych ten pocit udržela co nejdéle, ale to je cesta na dlouho. Důležité je, že tu cestu vůbec objevíte.

Jednou z cest sebepoznání je i arteterapie – prožitkové malování. Ten, kdo pozná sám sebe, nepotřebuje pochvalu ani uznání od druhých, protože ho nezajímají ani lichotky, ani kritika. Necítí se nadřazený ani podřazený. Vy sami si určujete svojí hodnotu a vaším cílem je objevit svoje vnitřní bohatství, bez ohledu na názory ostatních. Věřte nebo ne, ale přináší to obrovskou svobodu. Pravá lidskost se vyznačuje nevinností a prostotou. A takové vlastnosti se nedají získat. Ty prýští z oné studny pravého bytí – štěstí.

Chcete- li kráčet po této cestě, dělejte následující věci:

  • Pozorujte pocity svého ega – strach, úzkost, nejistotu.
  • Zkoumejte motivaci svých rozhodnutí. Ego vždy touží po uznání kontrole, bezpečí a pochvale. Motivací vnitřního já, je láska.
  • Věnujte si vědomou pozornost každý večer před spaním a pozorujte všechny události z proběhlého dne. Všímejte si, které události vycházeli z ega a které z vašeho JÁ.
Pomůžu vám najít přirozené zdraví a životní pohodu ve všech oblastech vašeho života. Specializuji se na techniky emoční svobody EFT, kvantovou podporu a arteterapii.   Můj příběh si přečtěte tady>> Jsem autorkou ebooku Zdraví a pohoda ve vaší mysli, Ebook si zdarma stáhnete tady>> a 3 týdenního koučovacího programu Cesta k úspěchu za 21 dní.K programu se dostanete tudy>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.