Jak se vylézá z ulity

Představte si takového šneka, který chce vylézt ze své ulity. Ani nemá šanci se pořádně rozhlédnout po okolí, jestli na něho nečíhá nějaké nebezpečí. Přesto vyleze ze své bezpečné zóny a vydá se na pouť, kam ho noha táhne.

Moje ulita

Já, která se rozhlédnout v rámci svých možností můžu, ještě k tomu bych už ve svém věku mohla mít překonané strachy a ostychy a mám na rozdíl od šneka nohy dvě, si připadám jako on, když nechce z ulity ven. Raději setrvávám tam, kde na mě nečíhá žádné nebezpečí. Ale už jsem velká holka a celé roky jsem pracovala na tom, abych mohla něco hodnotného nabídnout světu, tak je už na čase nejen vystrčit pořádně hlavu ze své komfortní zóny, ale sdílet i svůj osobní příběh a zaštítit vlastním jménem i duší své činnosti a projekty. Jenže se u toho nějak necítím dobře.

Sama sobě terapeutem

Sama sobě pokládám otázku, kterou často používám při terapiích s klienty: „A co by se stalo tak hrozného, kdybys svůj příběh sdílela s ostatními lidmi?“

„Najednou o mě všichni budou všechno vědět“, pípnu strachy.

„A co je na tom tak hrozného, že o tobě budou všichni všechno vědět?“

„Ten strach“, pípnu po druhé. „Strach, jak mě budou hodnotit, co na to budou říkat a co si o mě pomyslí.“

„A co by si tak o tobě mohli pomyslet?“

„Určitě vše špatné, možná mě pomluví, přestanou se mnou přátelit nebo mě i odsoudí.“

„Odsoudí k čemu?“

Přemýšlím……No jo? K čemu by mě tak mohli odsoudit? „Asi by mi to bylo nepříjemné. Cítila bych se špatně.“

„Jak špatně?“

„Že na mě budou divně koukat.“

„A co by se stalo, kdyby divně koukali?“

„No vlastně nic, no….bylo by mi to ale nepříjemné. Měla bych pocit, že mě nemají rádi.“

„A už se ti to někdy stalo?“

„Nevzpomínám si na nic konkrétního, ale jako malá jsem nesměla říkat vzhledem ke společenské situaci před sametovou revolucí hodně věcí. Raději jsem se snažila splynout s davem a nevystrkovat hlavu vůbec. Byla taková doba.“

„A ta doba je pořád?“

„Už ne“, pípnu potichu.

AHA,  takže moje mysl kdysi dávno vytvořila cestu jakési ochrany, která mi nyní už k ničemu neslouží a brání mi v tom, co chci.

Při všech představách se zaměřuji na své negativní pocity. Ještě, že s nimi umím pracovat a tak na vše použiju EFT ťukání. Představuji si, jak můj osobní příběh čtou lidé z rodiny, sousedi, přátelé a známí a jak mě hodnotí. Postupně odťukávám vše – tlak v žaludku, brnění v rukou, tíhu na hrudi, a stažený krk. Pomalu, ale jistě přichází úleva.

Při další představě už je mi jedno, co si lidé, které jsem vyjmenovala, a všichni ostatní, co budou číst můj osobní příběh pomyslí. Už mi to vůbec nevadí. Nevyvolává to ve mě žádné špatné pocity.

Hurá – šnek může vylézt

 

Je zajímavé až úsměvné, že já tu píšu o šnekovi v ulitě a za chvíli mi dcerka přinese namalovaného šneka, ať jí ho vystřihnu. Sláva – takový veselý a barevný šnek.  A jak hezky kouká na svět. Dokonce má i klaunský nos. Za chvíli přiběhne s housenkou.

„Co to děláš?“, ptám se jí.

„Připravuju divadlo“, odpovídá.

No jasně DIVADLO !!! Svět je vlastně takové divadlo, kam chodíme každý den hrát své role. A můžeme si vybrat, jaké role budeme hrát. Uvědomím si znovu již po několikáté, jak jsme (tedy já) svázáni svými strachy a obavami, co si o nás kdo pomyslí. Kdyby to stejně měli i herci v opravdovém divadle, asi by tam nikdy nevstoupili. Kdyby se herci hlavou honily myšlenky, že ten pán v první řadě si určitě myslí, že nehraju dobře, že na prkna nepatřím, že mám velký zadek, odstálé uši, vrásky a pod., asi by  moc dobrý výkon nepodal neměl by pak pro koho hrát.

A teď zpátky k mému příběhu. Sama cítím, že už je opravdu na čase dělat to, co mě baví, co umím a předávat to dál. Už nepotřebuju být dokonalá a zavděčit se všem okolo. Už nemusím a ani nechci splynout s davem.

Jdu na jeviště, roztahuji křídla a chci do vašich životů přinést odvahu, spokojenost, tvořivost a vnitřní harmonii.

 

Proto pro Vás připravuji svůj první e-book  zdarma:

9 MÍST NA VAŠEM TĚLE, KTERÉ SI ZASLOUŽÍ VAŠÍ POZORNOST aneb jak se jednoduše a efektivně zbavit svých strachů.

 

 

 

Pomáhám lidem otevírat cesty k vlastnímu nitru a spokojenému životu ve zdraví a hojnosti.  Specializuji se na techniky emoční svobody EFT, kvantovou podporu a arteterapii. Vedu a inspiruji ostatní k harmonii, sebelásce a důvěře ve vlastní schopnosti.  Můj příběh si přečtěte tady>> Jsem autorkou ebooku Zdraví a pohoda ve vaší mysli, Ebook si zdarma stáhnete tady>> a 3 týdenního koučovacího programu Cesta k úspěchu za 21 dní.K programu se dostanete tudy>>
Komentáře
 1. Saša napsal:

  Radko, skvělý článek a mluví mi z duše…Podporuji vylézání z ulit!!! (Včetně té mojí)!!! Ale někdy to jde ztuha:-))).

 2. Radka Rybínová napsal:

  Milá Sašo, moc děkuju a držím palce, ať to jde jako po másle 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Darujte sami sobě to nejcennější

  Jak nastolit opět pohodu a zdraví ve své mysli se dozvíte v ebooku ZDARMA.

 • Nejnovější články
 • Potkáme se na Facebooku:
 • Kategorie