Když pramen duše vysychá

Lidské štěstí, harmonie a spokojenost. Kdo by si nepřál v takovém duchu prožít celý svůj život?

Od mala jsme většinou orientováni na vnější svět. Vidět, osahat, ochutnat, cítit vůně, poslouchat. Poznávat svět okolo nás. Obklopovat se věcmi. Učit se, bavit se, ukazovat světu jací jsme a očekávat zpětnou vazbu. Dokud jsme dětmi a poznáváme vnější svět tak, jak ho chceme poznávat a jak nám to umožní okolní prostředí, tak je to v pořádku. Proto jsme sem také přišli. Jsme šťastní, protože děláme to, co chceme. Co nás baví. Co nás zrovna napadne.

Jakmile ale dorosteme do věku, kdy přebíráme zodpovědnost sami za sebe, postupně přibývají povinnosti. Mít co jíst, kde bydlet, mít fajn práci, milujícího partnera, hezky se oblékat, užívat si, cestovat, mít auto, chatu, dům…. je toho hodně, co můžeme považovat za vodítka vedoucí ke štěstí a spokojenosti, ale přes všechna tato pozlátka se pomalu a nenápadně dostáváme na bludnou cestu vedoucí  pryč od našeho nitra – od naší duše.

Pak přijdou děti a naše pozornost se zcela přenese na ně. Už není tak důležité, co je dobré pro nás, ale chceme a toužíme po tom, co si myslíme, že je dobré pro naše děti. Chceme, aby byly štastné a spokojené.  Nenadále přichází ještě větší kolotoč povinností a starostí a my pomalu přestáváme žít svůj život a žijeme převážně životy našich dětí nebo blízkých. Pokud to takto praktikujeme dlouhodobě, začnou nám ubývat síly a přestáváme se cítit dobře. Už nás tolik netěší, že máme hezký dům,  auto a jezdíme na pěkné dovolené…

V našem životě se objeví pocit, že nám něco chybí. Chybí ke spokojenosti. Běžně tato situace přichází přibližně ve věku kolem 40 let a obvykle se jí říká „krize středního věku“. Ať muž nebo žena, oba začnou zase toužit. Toužit po změně. Každodenní rutina povinností a starostí o živobytí se zdá ubíjející a pomalu se vzdalující mládí se ztrácí společně s našimi nesplněnými sny, o kterých jsme jako děti přemýšlely.

Podle mě a mých zkušeností to není nic jiného, než že se začne ozývat právě naše duše. Naše duše, kterou vůbec nezajímají nezaplacené složenky, nevyprané prádlo a neuvařená večeře. Naše duše touží po zcela něčem jiném – chce tančit, malovat, dívat se do mraků, procházet se v přírodě, po pláži, brouzdat se ve vodě, být o samotě, cítit vítr ve vlasech, meditovat, milovat….každá duše potřebuje něco jiného. Schválně, zeptejte se té své, co potřebuje právě ona?

Za ta léta honby a žití ve vnějším světě její pramen začal pomalu vysychat. Mohou se objevovat smutky, špatná nálada, pocity nespokojenosti, prázdnosti, úzkosti, možná i deprese….

Kolik z vás věnuje své duši denně alespoň 15 minut? Proč o víkendu vždy pookřejeme, jedeme na výlet, máme dobrou náladu, užíváme si. Protože máme čas sami na sebe a prostor spojit se se svým nitrem.

Věřím a mám za léta ověřené, že pokud dlouhodobě neposloucháme svojí duši, začne nám to dávat najevo v podobě pocitového a emočního diskomfortu a ještě více a razantněji třeba nemocí. Je to její zbraň proti naší vnitřní slepotě.

Žijeme v duálním světě. kde lidské štěstí je závislé na vzájemné a rovnocenné harmonii ve všech oblastech života přesně tak, jako je to nastavené v přírodě. Půl ven, půl dovnitř. Dávat a dostávat. Asi teď namítnete, že je to velmi těžké nebo těžko realizovatelné, dát třeba poloviční péči dětem a o zbytek se nestarat a jít si lehnout do trávy, protože to vaše duše zrovna potřebuje. Ale nikdy není pozdě. Zařaďte kontakt s vaším nitrem do běžného života. Věnujte pozornost sami sobě. Dělejte to, co máte rádi, co vám duše našeptává a co vám přináší pocity uspokojení a vnitřního štěstí. Nemusíte být u toho sami, pokud nechcete. Zapojit můžete i děti.

Vy a vaše spokojenost jsou na prvním místě. Dopřejte si čas a prostor jen pro sebe, pro to, co máte rádi a co vaše duše potřebuje. Myslím, že zde leží klíč k prožití lidského štěstí a spokojenosti. Budete-li spokojené vy, budou spokojené i vaše děti a okolí.

 

PODPOŘTE HOJNĚ PRAMEN SVÉ DUŠE

 

 

Pomůžu vám navrátit přirozené zdraví a životní pohodu ve všech oblastech vašeho života. Specializuji se na techniky emoční svobody EFT, kvantovou podporu a arteterapii.   Můj příběh si přečtěte tady>> Jsem autorkou ebooku Zdraví a pohoda ve vaší mysli, Ebook si zdarma stáhnete tady>> a 3 týdenního koučovacího programu Cesta k úspěchu za 21 dní.K programu se dostanete tudy>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.