Více stromů – více štěstí

Jako malá holka jsem se stromy trávila hodně času v krásném prostředí křivoklátských lesů. Jezdila jsem také na tábor do jižních Čech na jedno krásné místo obklopené šťavnatou přírodou. I v Praze jsem bydlela kousek od lesa a tak jsem v něm trávila každou volnou chvíli. Tam někde se zrodila moje láska ke stromům. Dodnes mám krásné vzpomínky na stavění domečků z klacíků, hraní různých her a běhání po lese. Procházky, sbírání lesních plodů a hub ve mně do dneška vyvolávají nepřekonatelné pocity klidu a pohody. Brala jsem les jako součást svého života, aniž bych si to vědomě uvědomovala.

Asi proto mě velmi oslovila eko terapie a letos jsem objevila i knihu ŠINRIN-JOKU – Japonské umění lesní terapie.

Samozřejmě, že vím, že vám les nemusím vůbec představovat,  že ho všichni znáte a byli jste tam mnohokrát a jistě ho máte také rádi.  Ale to, co vám chci přiblížit a předat, je VĚDOMÉ VNÍMÁNÍ LESA“.  Abyste, až tam příště půjdete, vědomě vnímali jeho krásu, jeho energii a načerpali vše, co pro sebe načerpat můžete. A pokud nemáte les na dosah, běžte alespoň do parku.

Je to náš přirozený instinkt, který nás táhne do přírody, do lesa, kde čerpáme ozdravnou energii, odbouráváme stres, čistíme svojí mysl a oddáváme se libým pocitům.

 

Myšlenka, že lidé mají biologickou potřebu spojení s přírodou se nazývá biofilie, což v řečtině znamená “ lásku k životu a živému světu“, píše Dr. Qing Li ve své knize. „Milujeme to, co nám pomáhá přežít. Jsme předurčeni milovat tento svět. Máme to zabudováno v naší DNA.

Kontakt s přírodou je pro vaše zdraví zcela zásadní, stejně tak, jako zdravá strava, čistý vzduch, pohyb a pod. Všichni jste  součástí přírody a pokud se naučíte naladit se na její rytmus, můžete počítat s její podporou.

Proto je tak důležité  svojí mysl vědomě otevřít a naučit se pozorovat, poslouchat, cítit vůně a dotýkat se stromů, půdy a rostlin. Když se dostanou do lesa malé děti, přirozeně stále něco sbírají – kamínky, klacíky, šišky … automaticky ze všeho nasávají podpůrnou energii pro svůj rozvoj a zdraví.

 

V posledních desetiletích se my lidé přírodě jako takové spíše vzdalujeme. Utíkáme do města, stavíme silnice, domy, haly, kácíme stromy, které nám překážejí.  Místo procházek v lůně přírody se denně pohybujeme v chaosu a energiích cizích lidí. V takovémto prostředí naše mysl i tělo otupují a životní energie klesá. Místo procházky jezdíme zavření v autech a doma si sedneme k televizi, k počítači nebo s mobilním telefonem v ruce.

Naše inteligentní těla trpí  různými poruchami – spánku, koncentrace, bolestmi hlavy, kloubů, zvýšeným tlakem a dále a dále…

 

….a  přitom stačí jediné

 

     Začněte se vracet tam, odkud jste přišli – jděte do přírody, užívejte si ji a chraňte ji. Nejlépe každý den. Pro vaší fyzickou i psychickou pohodu by bylo ideální, pobývat v lese každý den alespoň dvě hodiny.

Tento investovaný vlastní čas vám do života přinese:

 • zmírnění stresu
 • odstranění negativních myšlenek a depresí
 • zmírnění úzkostných stavů
 • snížení krevního tlaku
 • snížení hladiny cukru v krvi
 • zlepší vám paměť a soustředění
 • ovlivní práh bolestivosti
 • povzbudí imunitní systém
 • vylepší zrak
 • sníží váhu
 • zvýší produkci protirakovinnové bílkoviny
 • dodá energii a inspiraci
 • odstraní únavu
 • zlepší  koncentraci a paměť
 • posílí vaší kreativitu
 • přinese klid a pozitivní myšlenky

Není toho málo viďte. To všechno umí les. Je pro nás úžasným zdrojem, který vytváří kyslík, čistí vzduch, naše těla i mysl.

Víte co to jsou fytoncidy?

Jsou to přírodní oleje, které se ze stromů uvolňují. Mají význam pro stromy a rostliny samotné, protože slouží jako ochrana proti bakteriím, hmyzu a houbám. Tyto fytoncidy jsou také důležitou součástí komunikačního kanálu mezi stromy. Jejich koncentrace ve vzduchu závisí na okolní teplotě. Čím je tepleji, tím více je jimi vzduch nasycen. Nejvyšší koncentrace je kolem 30 stupňů.

Fytoncidy se liší podle druhu stromů a mají své specifické vůně. Největšími producenty jsou stálezelené stromy, hlavně borovice a cedry. Borové lesy mám moc ráda, jsou vzdušné a lehké a já se tam cítím moc dobře.

Naberte si bakterie štěstí – Micobacterium vaccae

Jedná se o neškodné bakterie, kterou objevila onkoložka z londýnské nemocnice doktorka O´Brienová. Aplikovala injekce s touto bakterií svým pacientům a výrazně u nich  vylepšila kvalitu života. Její pacienti se cítili pozitivněji a měli více energie. Později se zjistilo, že díky silnějšímu imunitnímu systému se cítíme šťastnější. S touto bakterií se nejlépe setkáte, když se budete hrabat v půdě, v hlíně. Pomáháte tak svému imunitnímu systému.

„Je to další důkaz, že pobyt v lesním prostředí a používání všech smyslů

prospívá zdraví. A proto, když už tam budete, měli byste si zašpinit ruce.“

     Síla stromů má blahodárný vliv nejen na naší fyzickou a psychickou pohodu. Ovlivňuje nás i duchovně. Stáváme se laskavými, mírumilovnými a velkorysejšími lidmi.

Více stromů – více štěstí

Obklopujte se stromy a budete méně úzkostlivější a depresivnější. Pozitivní vliv stromů bude mít na vaší  duševní pohodu daleko větší účinky, než když si pořídíte něco nového nebo si vezmete chemickou pilulku. Stromy prodlužují život. Les je posvátné místo, kam můžete vstoupit a nechat se objímat léčivou a láskyplnou energií.

Když se vědomě spojíte s přírodou a začnete ji milovat a chránit,  vrátí vám to v podobě zdraví a štěstí.

Pomůžu vám najít přirozené zdraví a životní pohodu ve všech oblastech vašeho života. Specializuji se na techniky emoční svobody EFT, kvantovou podporu a arteterapii.   Můj příběh si přečtěte tady>> Jsem autorkou ebooku Zdraví a pohoda ve vaší mysli, Ebook si zdarma stáhnete tady>> a 3 týdenního koučovacího programu Cesta k úspěchu za 21 dní.K programu se dostanete tudy>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.